1. NE-FESTIVAL GLEDALIŠČA ZATIRANIH
Gornji Grad leži v dolini med gorami, zato so lahko noči tudi sredi poletja dokaj hladne. Poleg kreme za sončenje, sandalov, kratkih hlač in slamnikov ne pozabite prinesti toplih oblačil za zvečer, pa tudi dežnika ali pelerine, če bo slučajno deževalo.
Gornji Grad leži sredi neokrnjene narave in želimo si, da bi tako tudi ostalo. Zato zagovarjamo življenje v skladu z naravo.
|
Četrtek, 29. 8. 2013 // Kaj je in kaj ni gledališče zatiranih?
9.00–10.00 // Prihod, zbor
10.00–11.00 // Uvodno srečanje – določitev pravil, sodelujočih po načelu aktivne participacije, predstavitev urnika
11.00–13.00–15.00 // Kosilo – piknik in počitek
15.00–17.30 // Delavnice
17.30–19.00 // Večerja
19.00–21.00 // Okrogla miza: Kaj je in kaj ni gledališče zatiranih ter kako ga uporabljati?
21.00 // Delavniški izkupiček dneva s performansi
Petek, 30. 8. 2013 // Spol in SRAM
Do 9.30 // Zajtrk
9.30–10.00 // Pospravljanje in razdelitev dela v tem dnevu
10.00–13.00 // Delavnice
13.00–15.00 // Kosilo, počitek
15.00–18.00 // Delavnice
18.00–19.30 // Večerja
19.30 // Kratki performans SRAM in predstave, ki ni čisto prava predstava, Soba za ženske
21.00 // Pogovor ob izidu publikacije Po Sobi za ženske
Sobota, 31. 8. 2013 // Lokalno-globalno
Do 9.30 // Zajtrk
9.30–10.00 // Pospravljanje in razdelitev dela v tem dnevu
10.00–13.00 // Delavnice
- Časopisno in slikovno gledališče: KUD Transformator
Časopisno gledališče vsebuje več enostavnih tehnik, s katerimi se transformira dnevne novice, časopise in drug material v gledališki performans. Tehnike znotraj časopisnega gledališča so enostavno branje, ritmično branje, navzkrižno branje, dopolnjujoče branje, imporvizacija, besedilo izven konteksta …
Slikovno gledališče predstavlja serijo vaj, v okviru katerih udeleženci brez govora in besed utelesijo svoja čustva in izkušnje. Udeleženci oblikujejo slike lastnih in drugih teles v dialogu. ‘Zamrznjene slike’, ki jih udeleženci oblikujejo, so kasneje dane v življenje, v dinamiko skozi sekvence premikajočih se osnov in interaktivnih vaj.
- Estetika gledališča zatiranih: KUD Transformator
Estetika gledališča zatiranih vključuje raznolike pristope in tehnike, ki posegajo tako v glasbeno, likovno, vizualno idr. umetnost (poslikavanje platna v dialogu, ples, igranje ‘inštrumentov’ z lastnim telesom, pisanje pesmi ipd.) ter preko njih iščejo načine raziskovanja zatiranosti v estetskih formah.
- Terapevtske gledališke tehnike (Čustvo postane jaz in absurd): Nives Hudej
Delavnica sestoji iz dveh delov, v prvem se bodo udeleženci vživljali v čustvena stanja: hrepenenje, razigranost, žalost, bes in poskusili poosebiti izbrana čustva – zaznati, opredeliti in opisati, kdo postanem, kadar doživljam svoje meje, sebe, dogodke in druge ljudi skozi to čustvo. V drugem delu bodo udeleženci sestavljali dialoge na podlagi soočanja z absurdom.
- Loesje: Jana Burger
Loesje je skupina poster aktivistov, mednarodna nevladna organizacija, ustvarjalna mreža, nalezljiva ideja, s katero ljudje dobijo priložnost in spodbudo, da se izrazijo in reagirajo na svet, ki jih obkroža. Skupinsko pisanje besedil je eden izmed načinov izražanja mnenj in izmenjave idej. Na Loesje delavnici kreativnega pisanja bomo ustvarili posterje, ki spreminjajo svet.
- Performing EnGendered Lives: Eliana Schüler [Theater der Unterdrückten – Wien]
In this workshop we will investigate the influences that gender ascriptions have on our personal lives. Using techniques of Theatre of the Oppressed, we will explore what it means to be(come) a gendered person in our society and share our stories, experiences and visions. All genders welcome!
- SRAM: Neja Šmid
Delavnica se bo osredotočala na besede, ki jih ljudje, kljub temu da gre za čisto vsakdanje besede, v vsakdanji komunikaciji ne uporabljamo. Primarno bi se osredotočali na besede, kot so menstruacija, kakanje, lulanje, vagina, penis, seks … Kam konkretno pa nas bo vodila pot, pa je stvar udeležencev. Naštete besede, ene bolj, druge manj, pri pogovoru izpuščamo, čeprav največkrat opisujejo dele človeškega telesa in nanj vezane procese. Z delavnico bomo s pomočjo gledaliških in ustvarjalnih tehnik poskušali ugotoviti, zakaj so te besede v družbeni nemilosti (če so), zakaj imajo negativen oz. primitiven predznak in kdaj ter kako jim lahko pomagamo (če to želimo), da bodo “oproščene krivde”.
- Manj krize, več pravic: Nena Močnik
S poglabljanjem gospodarske krize se je v zadnjih letih poglobilo tudi kršenje osnovnih človekovih pravic od diskriminacije na podlagi spola, etnije, religije, omejitev osebne svobode in zmanjšanja socialnih pravic. Na delavnici bomo pripravili krajše forumske predstave s poudarkom na najpogostejših kršitvah v lokalnem okolju in možnih ukrepih, ki se jih kot aktivna civilna družba lahko oprimemo.
- Forumsko gledališče: Barbara Polajnar
Forumsko gledališče je najbolj popularna in razširjena tehnika gledališča zatiranih, ki jo je možno izvajati na različne načine. Eno izmed različic, ki se uporablja predvsem v Romuniji, bomo spoznali na delavnici, katere glavni cilj je forumska predstava. Delavnica je primerna za vse, ki že poznajo tehniko Forumskega gledališča (max 10 ljudi).