2. MEDNARODNI NE-FESTIVAL GLEDALIŠČA ZATIRANIH
Z veseljem naznanjamo, da je pred nami
2. mednarodni Ne-festival gledališča zatiranih,
katerega namen je srečanje ustvarjalcev, ki delujejo po tehnikah gledališča zatiranih v Sloveniji in tujini, pa tudi drugih ljubiteljev gledališča zatiranih.
Ne-festival bo letos potekal
od 17. do 20. julija 2014 v Gornjem Gradu,
kjer se razvajamo v objemu neokrnjene narave, zelenih gozdov, čistih potočkov, zvezdnatega neba brez ulične osvetljave in umirjenega tempa življenja.
—
O 2. Ne-festivalu v medijih:
Dobrodošli na Ne-festivalu gledališča zatiranih. Veseli smo, da ste se odločili, da boste sooblikovali Ne-festival. Nekaj informacij smo z vami že delili, da se izognemu pozabljanju in neobveščenosti pa vam pošiljamo kar info-paket z vsemi pomembnimi obvestili in
informacijami; nekatere so res pomembne, druge pa vam bodo olajšale priprave na udeležbo na drugem tradicionalnem Ne-festivalu gledališča zatiranih.
KJE BOM SPAL/A, KJE JEDEL/JEDLA, KJE SI BOM UMIL/A NOGE?
Osrednje dogajališče, ki ga bomo uporabljali za oskrbo in spanje, je zasebna hiša in okoliško zemljišče, na katerega boste lahko postavili šotore in spali na prostem. Spanje v hiši ne bo mogoče, bo pa v hiši možna uporaba stranišča. Šotore in spalke prinesite s seboj, ker nekateri udeleženci šotorov nimajo, vas prosimo, da jih prenesete tudi, če menite, da jih ne boste potrebovali. Za umivanje je v bližini na voljo potoček, poskrbeli bomo tudi improvizorične, transformirane tuše, za katere bomo skupaj poskrbeli, da bodo napolnjeni z vodo, prav tako tudi za ekološka mila.
V četrtek, 17. julija naj vsak udeleženec prinese s seboj nekaj pripravljene hrane, ki jo bomo potem na pikniku v času večerje združili in se okrepčali. Ostale dni bodo za naše želodčke skrbeli člani Srčne kuhinje, ki bodo pripravili vegetarijanske zajtrke, kosila in večerje.
Veseli bomo kakšnih koli prispevkov v naravi (če imate doma vrt in solato, paradižnik, sadje, kumare …), posebaj pa vas prosimo, da s seboj prinesete, če jih imate na zalogi seveda, začimbe (sveže in sušene) in marmalade. Če si želite meso in mesne izdelki, sojine preparate, ajvar, kečap, majonezo, gorčico, sojine in riževe napitke, sokove, ribje konzerve, kislo in sladko smetano, paštete vas prosimo, da si jih priskrbite sami, saj omenjenih izdelkov zaradi omejenih sredstev ne moremo zagotoviti! V Gornjem Gradu imajo seveda trgovino, zato si boste te izdelke lahko tudi kupili.
Če imate kakšne posebne diete (celiakija, diabetes, veganska prehrana …), če določene hrane ne jeste, je vaša odgovornost, da se za posebne obroke dogovorite s Srčno kuhinjo vsak dan posebej. Prepričani smo, da bodo naši kuharski mojstri znali poskrbeti tudi za vaše želodčke .
Četrtek, 17. julij 2014
16.00–18.00 registracija Spodnji trg 6, 3342 Gornji Grad
18.00 večerja: piknik Več je več – po principu vsak prinese nekaj s seboj
19.00 ODPRTJE FESTIVALA Z APERITIVOM
21.00 predstava NAJŠIBKEJŠI ČLEN Pankultikum, Slo
22.30 kratki filmčki GZ
Petek, 18. julij 2014
8.00–9.30 zajtrk
10.00–13.00 Delavnica Mavrica želja: Metka Bahlen Delavnica Improvizacijske tehnike: Jaka A. Vojevec
13.30–16.00 kosilo in počitek/rekreacija (obisk lokalnih znamenitosti in gričev)
16.00–19.00 Delavnica Mavrica želja: Metka Bahlen Delavnica Improvizacijske tehnike: Jaka A. Vojevec
19.30 večerja
21.00 Predstava ID, EGO, FACEBOOK-EGO Na vse ali nič, Slo
23.00 zvezde na hribu (druženje v naravi ob zvezdnatem nebu)
Sobota, 19. julij 2014
8.00–9.30 zajtrk
10.00–13.00 Delavnica Mavrica želja: Metka Bahlen Delavnica Telesna psihoterapija: Miša Gams
13.30–16.00 kosilo in počitek/rekreacija (obisk lokalnih znamenitosti in gričev)
16.00–19.00 Delavnica Mavrica želja: Metka Bahlen Delavnica Telesna psihoterapija: Miša Gams
19.30 večerja
21.00 Zaključne produkcije delavnic
22.30 koncert Simon Urbas (Slo) in zatvoritev: ogenj, ob ognju in z ognjem
Nedelja, 20. julij 2014
zajtrk, pakiranje, odhod
Pridržujemo si pravico do sprememb programa.
ENGLISH VERSION
Thursday, July 17
16.00–18.00
registration
Spodnji trg 6, 3342 Gornji Grad
18.00 dinner: barbeque
everybody brings something
19.00
OPENING OF THE FESTIVAL WITH APERITIF
21.00
performance The weakest link (Najšibkejši člen)
Pankultikum, Slo
22.30
Short films about TO
Friday, July 18
8.00–9.30 breakfast
10.00–13.00
workshop Rainbow of desire: Metka Bahlen
workshop Improvisation techniques: Jaka A. Vojevec (in Slovenian)
13.30–16.00 lunchbreak and rest/recreation (sightseeing & countryside)
16.00–19.00
workshop Rainbow of desire: Metka Bahlen
workshop Improvisation techniques: Jaka A. Vojevec (in Slovenian)
19.30 dinner
21.00
performance ID, EGO, FACEBOK-EGO
Na vse ali nič, Slo
23.00 starslit hilltop (hanging out in nature under the starry sky)
Saturday, July 19
8.00–9.30 breakfast
10.00–13.00
workshop Rainbow of desire: Metka Bahlen
workshop Physical psychotherapy: Miša Gams (in Slovenian)
13.30–16.00 lunchbreak and rest/recreation (sightseeing & countryside)
16.00–19.00
workshop Rainbow of desire: Metka Bahlen
workshop Physical psychotherapy: Miša Gams (in Slovenian)
19.30 dinner
21.00
Final production
performance
22.30
concert Simon & TheR usks
… closing of the festival: fire, by the fire, with fire
Sunday, July 20
breakfast, packing, leaving
ENODNEVNE DELAVNICE
Delavnica telesne psihoterapije: Miša Gams (Sobota)
Telesna psihoterapija se loteva psihičnih motenj z bolj celostnega vidika, saj vključuje tudi teme, kot so kopičenje stresa v telesu, zaznavanje psihičnih in energijskih blokad v telesu in njihovo odpravljanje. Metoda izhaja iz teze, da se mora vsak organizem napolniti z energijo in izprazniti ne samo skozi pogovor, temveč zlasti skozi zvok in gibanje. Dele telesa, ki so pod stresom, je potrebno tako še bolj izpostaviti krčem in stresu, da se skozi vaje ti deli popolnoma razbremenijo in razkrijejo potisnjeni emocionalni naboj. Tako se skozi napenjanje, premikanje, masažo in sproščanje ‘napolnjenih’ delov telesa sprostijo tudi potisnjeni spomini npr. na nek travmatičen dogodek iz otroštva.
Delavnica traja 6 ur z vmesno pavzo in je namenjena vsem, ki si želijo iz prve roke izvedeti več o načinih, kako se formirajo obrambni mehanizmi in mišične blokade ter s kakšnimi metodami jih lahko blažimo oz. preprečimo. Za delavnico je potrebno prinesti armafleks, večjo brisačo in vodo.
Miša Gams je antropologinja, ki je v Beogradu opravljala študij telesne psihoterapije. Zadnja leta vodi delavnice telesne psihoterapije in delavnice egostrukturalnega plesa.
Delavnica improvizacijskih tehnik: Jaka Andrej Vojevec (Petek)
Kako zgolj biti na odru? Kako najti nekakšno ničto točko nastopanja, točko, ko se človek popolnoma sprosti in se posledično lahko spontano in naravno odziva na dražljaje? Na delavnici se bodo izvajale vaje in tehnike, ki nastopajočemu omogočijo, da to doseže. Namen delavnice je premagovanje cenzure racija in s tem tudi treme ter vsem tako dobro znano zakrčenost na odru.
Delavnica traja 6 ur, število udeležencev je omejeno na 15. Namenjena je vsem, ki si želijo nastopati ali se znebiti treme in napetosti pred drugimi ljudmi. Improvizacija je seveda zelo pomembna tudi v gledališču zatiranih, ko je treba odgovarjati na intervencije publike v forumskih predstavah.
Jaka Andrej Vojevec je po izobrazbi gledališki režiser. Kot član Kulturno umetniškega društva Transformator se udejstvuje tudi v gledališču zatiranih, vodil raznolike delavnice, tako gibalne kot iz tehnik gledališča zatiranih. V letošnjem letu je preko Edirise Slovenija in drustva Matafir vodil delavnico gledališča zatiranih za skupnost Batwa v Ugandi, v Afriki.
DVODNEVNE DELAVNICE
Big brother is building you – Media and identity contruction: Eliana Schüler (Dunaj)
Na delavnici bomo obravnavali in premislili o vplivu medijev na konstruiranje naše osebne identitete. Znotraj te teme se bomo osredotočili na seksualnosti in odnose do našega telesa. Kakšen vpliv imajo mediji na naše najbolj intimne dele življenja? In kako lahko na to reagiramo? Tematike se bomo lotili predvsem preko tehnike časopisnega gledališča.
Delavnica bo potekala v angleškem jeziku in trajala 12 ur. Namenjena je vsakomur, predhodno poznavanje gledališča zatiranih ni potrebno, število udeležencev je omejeno na 16. Za delavnico je potrebno prinesti časopise in revije.
Eliana Schüler je študirala kulturno antropologijo in sociologijo na Dunaju. Zadnjih pet let deluje na področju aplikativne drame. Od leta 2011 je aktivna članica Gledališča zatiranih Dunaj(http://www.tdu-wien.at/), kjer dela kot gledališka aktivistka v različnih skupinah, koordinira projekte in izvaja delavnice. Njeno delo je usmerjeno na teme kot so seksualnost, družbeni spol, kot tudi migracije.
Mavrica želja: Metka Bahlen
Na delavnici se bomo spoznali s tehniko mavrica želja, ki posega v Boalov terapevtski repertoar vaj. Mavrične gledališke tehnike se tako ne fokusirajo na družbena zatiranja, pač pa na posameznikove frustracije, notranje konflikte in negativne pretekle izkušnje. V tej obliki terapije ‘pacient’ ni pasiven prejemnik terapije, ampak postane režiser svojega terapevtskega procesa. Ta poteka v soudeležbi drugih, ki udeležencu ponudijo ogledalo in omogočajo novo razumevanje preteklih dogodkov. S tem pa tudi več načinov odzivanja nanje.
Za boljšo predstavo je tu izjava enega od udeležencev: ‘….samega sebe sem gledal v tej situaciji in bil distanciran od nje… v določenem trenutku je bilo celo absurdno, sem se sam sebi smejal in videl potem tudi neke rešitve skozi igro ostalih…’.
Delavnica bo potekala 12 ur, najmanjše število udeležencev je 8, največje 18. Temeljni načeli procesa sta odprtost in medsebojna podpora, zato bodite udeleženci pripravljeni s skupino deliti svoje osebne zgodbe.
Metka Bahlen, pedagoginja in andragoginja ter mladinska delavka z dolgoletnimi izkušnjami pri delu v projektih aktivne participacije v Zavodu Bob. V zadnjih letih aktivno sodeluje pri promociji in razvoju dela s tehnikami gledališča zatiranih. Je so-ustanoviteljica in aktivna članica Kulturno umetniškega društva Transformator, kjer izvaja delavnice ter usposabljanja v tehnikah gledališča zatiranih.
Četrtek, 17. julij 2014, ob 21.00: Najšibkejši člen (Pankultiku, Slo)
Predstava prikaže izkoriščanje delavcev migrantov, ki ga omogoča zakonodaja in je zato vse prav in ni nič narobe. Pa je res tako? Forumska predstava Najšibkejši člen obravnava resnični primer delavca, ki kljub opravljenem delu plačila ni prejel, delodajalec ima blokiran račun (in polne žepe denarja), investitor pa je naročeno dobil. Skratka, vsi zadovoljni, delavec lačen.
V predstavi igrajo: Corina Nicolescu, Meri Bejrami, Ibrahim Nouhoum in (k. g.) Barbara Polajnar
Džoker: Neja Šmid
Projekt Pankultikum – Platforma za medkulturno mediacijo in več-umetniško izobraževanje, ki ga izvaja Slovenska filantropija, delno financira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada, Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007–2013, razvojne prioritete »Enakost možnosti in spodbujanje socialne vključenosti«, prednostne usmeritve »Dvig zaposljivosti ranljivih družbenih skupin na področju kulture in podpora njihovi socialni
vključenosti«.
Petek, 18. julij 2014, ob 21.00: Id, Ego, Facebook-ego (Na vse ali nič, Slo)
Kakšen je tvoj profil? Ali si fejmič? Ali si kuhar? Ali imaš domačo žival, otroke ali motor? Si v razmerju? Kakšnem? Koliko časa še boš?
Forumska predstava je nastala v produkciji gledališke skupine Na vse ali nič. V njej se lotevamo problematike socializacije s pomočjo vključevanja v virtualna socialna omrežja. V predstavi bomo skupaj raziskovali verigo sporočanja, kako kabli ne prenesejo resnice in svet med digitalnimi vrsticami.
Nastopajo: Teja Bitenc, Tim Bučar, Benjamin Čorbić, Simona Hodnik, Nina Keserič, Janja Merkač.
Džoker: Metka Bahlen
Projekt ‘Vse ali nič’ je nastal z namenom opolnomočenja mladih za reševanje vsakodnevnih stisk in z namenom dati javni glas tistim, ki ga nimajo ali pa se njihovega glasu ne sliši. V projektu izhajamo iz lastnosti, potreb in vrednot udeleženih, ki s svojimi stališči aktivno oblikujemo pogled na vsebinska izhodišča v projektu, ki izhajajo iz aktualnih tem med mladimi in v družbi nasploh.
Produkcija: Zavod BOB, Kulturno umetniško društvo Transformator
Mentorici: Metka Bahlen in Barbara Polajnar
Fb: https://www.facebook.com/pages/Vse-ali-ni%C4%8D/1374328259472881?fref=ts
Projekt sofinancira Mestna občina Ljubljana.
Sobota, 19. julij 2014, ob 22.30: koncert Simon Urbas (Slo)
http://simonandtherusks.strikingly.com/
Organizatorji festivala kljub trudu zanj nismo pridobili nikakršnih sredstev, zato so denarni
prispevki (10 EUR/dan) nujni. Z njimi bomo krili tudi nakup toaletnega papirja, materialov in
ostalih organizacijskih stroškov, smo pa vsi sodelujoči prostovoljci, za svoje sodelovanje nihče
ne bo prejel plačila. Če bodo prihodki festival višji od odhodkov (izračuni so sicer narejeni tako,
da so prihodki enaki odhodkom), bomo sredstva namenili razvoju festivala v prihodnje (nabava
tehničnih pripomočkov in drugih materialov). Če vas finance podrobneje zanimajo, se obrnite na
organizatorje, ki vam bodo z veseljem predstavili finančno situacijo, saj so nam čisti računi zelo
pomembni.