Zatiranje v Gromki: Laboratorij skupnostnega gledališča, 21. 11. 2018, 20.00, Klub Gromka
Kako z Gledališčem zatiranih delati z ljudmi in za ljudi?
Kako Gledališče zatiranih deluje kot metoda za raziskovanje in povezovanje družbe?
Na kak način z Gledališčem zatiranih v družbi individualizma vzpostavljati skupnost(i)?
Moderatorki: Barbara Polajnar in Metka Bahlen Okoli
Organizatorja: Kulturno umetniško društvo Transformator in Zavod Bob.
Foto: Erik Školiber
Zatiranja v Gromki sofinancira Mestna občina Ljubljana – oddelek za mladino.
‘Projekt Vse ali nič – Status quo na trgu dela v l. 2018 sofinancirata Mestna Občina Ljubljana in Urad Vlade RS za komuniciranje v okviru prizadevanj za ozaveščanje mladih o problematiki prekarnega dela.’
Več o projektu najdete tukaj: http://www.zavod-bob.si/vse-ali-nic-2/.
Zatiranje v Gromki: Laboratorij Zakonodajnega gledališča 17. 10. 2018, 20.00, Klub Gromka
Oktobrsko Zatiranje v Gromki smo posvetili tehniki Zakonodajnega gledališča, najbolj politični obliki gledališča zatiranih.
V sodelovanju med KUD Transformator in gledališko skupino Vse ali nič – Status quo na trgu dela iz Zavoda Bob smo odprli laboratorij za raziskovanje gledališča kot medija politične aktivacije in dialoga z odločevalci.
Zakonodajno gledališče je Augusto Boal razvijal v času svojega mandata kot mestnega svetnika v Riu de Janeiru (1993/1997).
Tehniko smo spoznavali s pomočjo dveh mednarodnih projektov, in sicer, Legilab 4 Progress, ter ‘Ne pomeni ne’ (Madalena-Berlin):
– Na sprehod med osnovami in posameznimi praksami zakonodajnega gledališča sta nas popeljala film ‘LegiLAB – poskusi v Zakonodajnem gledališču’ in e-zbornik ‘Onkraj uprizarjanja: Izkušnje z zakonodajnim gledališčem’, oba nastala v projektu LegiLab 4 Progress.
– Projekt ‘Ne pomeni ne’ temelji na zakonodajni forumski predstavi na temo neenakosti med spoli. Skupina Kuringa jo je osnovala ter izvedla v Berlinu.
Moderatorki in gostiteljici dogodka sta bili Jana Burger in Tjaša Kosar, ki sta poskrbeli tudi za to, da smo o zakonodajnem gledališču ter njegovem potencialu ‘razmišljali’ tudi z lastnim izkustvom.
Organizatorja: Kulturno umetniško društvo Transformator in Zavod Bob.
Soorganizatorji: LegiLAB, Pekarna Magdalenske mreže Maribor.
Foto: Erik Školiber
Zatiranja v Gromki sofinancira Mestna občina Ljubljana.
‘Projekt Vse ali nič – Status quo na trgu dela v l. 2018 sofinancirata Mestna Občina Ljubljana in Urad Vlade RS za komuniciranje v okviru prizadevanj za ozaveščanje mladih o problematiki prekarnega dela.’
Več o projektu najdete tukaj: http://www.zavod-bob.si/vse-ali-nic-2/.
‘Projekt Legilab je sofinancirala Evropska unija v okviru programa Erasmus+ preko slovenske Nacionalne agencije MOVIT.’
Več o projektu najdete tukaj: https://legilab4progress.wixsite.com/legilab4progress.
Zatiranje v Gromki: forumska predstava Tobak, 26. 9. 2018, 20.00, Klub Gromka
Forumska predstava raziskuje pojav kajenja v širši družbi. Kdo je, ko zaokroži cigaretni dim, zatirani in kdo zatiralec? Zakaj za vraga! Je kajenje tobačnih izdelkov, vsem informacijam navkljub, še vedno tako razširjeno? Kateri so njegovi družbeni in psihološki vidiki? Koga in kaj podpiram kot kadilec?
Tobačna industrija je eden največjih onesnaževalcev planeta Zemlje in sodi med korporacije, ki s svojo finančno premočjo na razne načine pripomorađejo k ohranjanju statusa quo v lastno korist.
V duhu, “Power to the people” in “Power comes with responsibility”, želimo, na humoren in karseda lahkoten način, spodbuditi posameznika h kritičnem razmisleku o smiselnosti kajenja.
Predstava je nastala kot multiplikacijski projekt udeleženke Tjaše Balantič po Transformatorjevi Akademiji Gledaliča Zatiranih 2018.
Foto: Erik Školiber
Transformatorjevo Akademijo gledališča zatiranih 2018 in tokratno Zatiranje v Gromki sofinancirata Javni sklad RS za kulturne dejavnosti in Mestna občina Ljubljana – Urad za mladino.
Zatiranje v Gromki: Zaključna produkcija TAGZ 2018, 28. 6. 2018, 20.00, Klub Gromka
Za nami je jesenskozimskopomladni cikel truda, aktivnega delovanja, angažiranosti. Približuje se vročina, približujejo se poletne nevihte, približuje se oddih. A še pred oddihom – zatiranje v Gromki!
Ekskluziv, špecijal, onli-for-ju, zadnje v sezoni 17/18!
Že pripravljeno v zmrzovalniku hranimo aktualno-atraktivno-družbeno angažirano sladico, s katero vam postrežemo za zaključek sezone. Transformatorjeva Akademija Gledališča zatiranih (TAGZ 2018)! Osvežilna zaključna produkcija 90-urnega intenzivnega usposabljanja v tehnikah Gledališča zatiranih bo postregla z naborom tehnik gledališča zatiranih v performativni obliki, družbeno angažirano vsebino in interaktivni izvedbi.
Izvedba: udeleženke_ci TAGZ 2018
Mentorici: Metka Bahlen Okoli in Barbara Polajnar
Produkcija: KUD Transformator.
Transformatorjevo Akademijo gledališča zatiranih 2018 in tokratno Zatiranje v Gromki sofinancirata Javni sklad RS za kulturne dejavnosti in Mestna občina Ljubljana – Urad za mladino ter podpira Studio XXV.
Zatiranje v Gromki: ImproForum, 16. 5. 2018, 20.00, Klub Gromka
Improforum je transformatorska specialiteta, nova tehnika gledališča zatiranih, ki jo razvijamo člani in članice društva, v katerem se zanimamo za delovanje gledališča zatiranih tukaj in zdaj ter kombiniranje z drugimi gledališkimi pristopi – v tem primeru z improvizacijskim gledališčem, ki ga povezujemo in postavljamo v najbolj znano in popularno tehniko gledališča zatiranih, forumsko gledališče.
Impro-forumska predstava je predstava forumskega gledališča, ki temelji na improvizaciji, kar pomeni, da pred predstavo igralci nimajo nobenega v naprej predstavljenega scenarija. Scenarij predstave se oblikuje na licu mesta, glede na predloge iz občinstva. To pa predstavo popelje po v naprej neznanih poteh raziskovanja in razreševanja različnih situacij, ki jih iz življenja premikamo na oder ter dodajamo intervencije.
Izvedba: gledališko-aktivistična skupina Transformator
Producent: Kulturno umetniško društvo Transformator
Foto: Erik Školiber
Program Zatiranje v Gromki sofinancira Mestna občina Ljubljana – oddelek za mladino.
Zatiranje v Gromki: ČIGAVA SKRB?, 17. 4. 2018, 20.00, Klub Gromka
Evelyn skrbi za svojega bolnega, rahlo dementnega očeta Richarda. Težko najde čas sama zase, saj njen oče zavrača kakršnokoli zdravniško pomoč. Martin, Evelynin brat, ne pomaga pri skrbi za očeta, saj tega sam ne želi in ne zna…
Forumsko gledališče je gledališka tehnika, s katero postavljamo na oder zgodbe vsakdana. Občinstvo je vabljeno (vendar ne prisiljeno) v sodelovanje na odru, v predstavi, z namenom spreminjanja razpleta/zaključka zgodbe. Forumsko gledališče odpira prostor za samorefleksijo lastnih dejanj na odru ter iskanja drugačnih rešitev/alternative za boljši svet.
Naša starajoča se družba postavlja skrb, nego, oskrbo za izziv v mnogih družinskih skupnostih. Vendar pa se običajni pristop ne zdi najbolj primeren. Čeprav je oskrba in nega zelo pomembno delo, zanj ni omogočenega plačila, prav tako v družbi ni prepoznano kot opravljeno delo. Poleg tega pa so v vlogi reproduktivnih, oskrbujočih, negujočih, gospodinjskih in vzgajajočih večinoma ženske. “Čigava skrb?” izpostavlja problematiko oskrbujočega dela kot problem spolne neenakosti.
“Das ReflActiv” je gledališka skupina dunajskega združenja gledališča zatiranih/TO Vienna. Dogodek/predstava je plod sodelovanja TO Vienna ter KUD Transformator.
Vsakdo je dobrodošel!Med predstavo boste lahko stopili na oder in odigrali skupaj z nami!
Vstopnine ni – zbiramo prostovoljne prispevke za potne stroške gostujoče skupine.
Program Zatiranje v Gromki sofinancira Mestna občina Ljubljana – oddelek za mladino.
Zatiranje v Gromki: Ženske v gledališču zatiranih, gledališču in družbi, 14. 3. 2018, 20.00, Klub Gromka
Priča smo ukinjanju temeljnih ekonomskih, političnih in socialnih pravic, ki ženske ponovno potiska v zasebno sfero in njihov podrejen položaj. V številnih evropskih državah se zaostruje pravica do splava, ženske so še vedno plačane manj kot moški in pogosteje delajo v prekarnih pogojih, prav tako pa se neenakosti med spoli kažejo tudi v klasičnem gledališču in zaposljivosti režiserjev in režiserk v institucijah, kakor ti. pomembnih samooklicanih izvajalcev na področju gledališča zatiranih. Pri nas so vse bolj odmevna tudi spolna nadlegovanja v akademskih krogih in Holivudu, ki odražajo seksističen odnos do žensk na številnih delovnih mestih. Če dopuščamo seksizem v javni sferi, se moramo zavedati, da ga je v zasebni sferi, doma in partnerskih odnosih še toliko več. Z namenom opozarjanja na zgoraj naštete problematike, tokratno
Zatiranje v Gromki posvečamo ženskim izvajalkam in tematikam, ki odpirajo izkoriščanje žensk in neenakosti med spoli. Ogledali si bomo kratek film o mednarodnem festivalu in gibanju Ma(g)dalena, katerega namen je z Gledališčem zatiranj opozarjati na sistemske neenakosti med spoli in opolnomočiti ženske. Po filmu sledi obiskovalke_ce-vključujoč pogovor s povabljenimi gostjami Metko Mencin Čeplak, Danijelo Zajc in Jano Burger, kjer bomo odpirali vprašanja in iskali odgovore na marčevsko obravnavano tematiko. Pogovor bo moderirala Barbara Polajnar.
Foto: Erik Školiber
Program Zatiranj v Gromki sofinancira Mestna občina Ljubljana – oddelek za mladino.
Zatiranje v Gromki: EMA, 14. 2. 2018, 20.00, Klub Gromka
Predstava z naslovom Ema temelji na istoimenski drami političnega aktivista Howarda Zinna. Ema Goldman, najpomembnejša predstavnica ameriškega anarhofeminizma in aktivistka prve polovice 20. stoletja, je zagovarjala prepričanje, da zatiranja žensk ni mogoče odpraviti, ne da bi se hkrati borili proti kapitalizmu. Samo s kolektivnim bojem, ki ne bo izključeval nobenih oblik neenakosti, lahko izborimo boljšo prihodnost.
Predstava Ema odpira vprašanja moči in neenakosti v naši družbi ter spodbuja h kritičnemu razmisleku o sistemu, v katerem živimo, in boju za pravicami, ki nam pripadajo.
Uprizoritev je nastala po drami Howarda Zinna.
Režija: Kolektiv ZIZ
Nastopajoči: Kolektiv ZIZ: Izidor Gavez, Rebeca Jazbinšek, Tamara Zaner // Anastazija Leščak, Tina Podbevšek, Tomaž Podbevšek, Jan Podbrežnik, Barbara Polajnar.
Dramaturgija: Urša Adamič
Oblikovanje luči: Janko Oven
Fotografija: Peter Črnčec
Prevod drame: Sanja Vodovnik
Produkcija: ZIZ, Pekarna Magdalenske mreže Maribor
Koprodukcija: Kulturno umetniško društvo Transformator, Narodni dom Maribor (Vetrinjski dvor)
Foto: Erik Školiber
Hvala: Teja Colja, Justin Durel, Alenka Marinič, Simon Žlahtič, Lucija Smodiš, Sanja Vodovnik in Petra Kosi.
Program Zatiranj v Gromki sofinancira Mestna občina Ljubljana – oddelek za mladino