TAGZ MASTER
TRANSFORMATORJEVA AKADEMIJA GLEDALIŠČA ZATIRANIH MASTER
90 URNO NADALJEVALNO IZOBRAŽEVANJE V METODI GLEDALIŠČA ZATIRANIH
S ciljem po poglobljenem in razširjenem razumevanju, opznavanju in delovanju v metodi gledališča zatiranih, vabimo na 90-urno intenzivno izobraževanje na področju gledaliških tehnik za trenerke_je (aka. jokerke_je) gledališča zatiranih. Gledališče zatiranih je metoda, ki jo uporabljamo v gledališko-aktivistične, pedagoške in izobraževalne namene ter kot orodje za doseganje socialne pravičnosti. Tokrat se bomo poglobili v estetiko gledališča zatiranih, pedagogiko gledališča zatiranih in jokering.
—
O TAGZ 2017 v medijih:
90-urno nadaljevalno izobraževanje v metodi gledališča zatiranih s poudarkom na jokeringu, estetiki gledališča zatiranih in pedagogiki gledališča zatiranih.
Izobraževanje je namenjeno mladim, mladinskim delavkam_cem, aktivistkam_om, (socialnim) pedagoginjam_om, andragoginjam_om, psihologinjam_om, socialnim delavkam_cem in drugim. Tehnike Gledališča zatiranih so prijazne tudi do ne-igralcev, zato predhodne gledališke izkušnje niso pogoj za udeležbo, je pa pogoj predhodna usposobljenost ali delovanje v metodi. Gledališče zatiranih uporabljamo v najrazličnejše namene, z univerzalnim jezikom gledališča s posamezniki in/ali v celotnih skupnostih. Z metodo ustvarjamo osnovo za proučevanje lastnih življenj, za spodbujanje kritičnega mišljenja in za dialog, v katerem se osredotočamo na postavljanje vprašanj in ne na podajanje odgovorov.
Na izobraževanju boste poznavanje metode Gledališča zatiranih poglobili predvsem v pedagogiki gledališča zatiranih, se spoznali z estetiko gledališča zatiranih in se vpeljali v vlogo jokerja forumskih predstav in delavnic. Usposabljanje vključuje zaključno produkcijo v Gromki in snovanje projektov ter izvajanje multiplikativnih projektov.
Izobraževanje bo zajemalo tako teorijo kot praktično spoznavanje metode in bo namenjeno iskanju odgovorov na vprašanja: Kje je mesto gledališča zatiranih danes? Kako z gledališčem zatiranih spreminjamo posameznike in družbo? Kdaj je gledališče aktivistično? Kako z gledališčem izpostavljamo sistemsko zatiranje? Kako z gledališčem vplivamo na sistemske spremembe?
Po izobraževanju boste udeleženke_ci:
– dobili poglobljen vpogled v pedagoške principe delovanja gledališča zatiranih kot izobraževalne metode;
– pripravljeni delovati kot /usposobljeni kot jokerji gledaliških delavnic (multiplying jokers) in forumskih predstav (community joker)
– pripravljeni izvajati izobraževanja ali delavnice z mladimi in ostalimi ciljnimi skupinami;
– pridobili znanja, kako razviti in moderirati/jokerirati forumske predstave na družbene problematike;
– usposobljeni uprizoriti družbene problematike in teme v gledališki jezik;
– osvojili principe estetike gledališča zatiranih kot jezik zatiranih in orodje estetiziranja predstav gledlaišča zatiranih.
Za uspešno zaključeno izobraževanje boste prejeli potrdilo o sodelovanju v Transformatorejvi akademiji Gledališča zatiranih 2017 – Master.
15.-19. 5. 2017 in 29. 5.-2. 6. 2017, vsak dan od 10.30 do 15.30 ure,
7. 6. 2017 v popoldanskih/večernih urah (zaključna produkcija).
Studio XXV, Parmova 25, Ljubljana.
Izobraževanje je brezplačno, vendar bomo pred dokončno potrditvijo sprejema med udeležence pobirali varščino v vrednosti 50 EUR, ki bo udeleženkam_cem v celoti povrnjena ob uspešno zaključenem izobraževanju in izpolnjevanju pogojev sodelovanja (85 % prisotnost in izvedba multiplikativnega projekta).
Projekt sofinancira Urad za mladino Mestne občine Ljubljana in podpira Studio XXV. Usposabljanje je za udeležence brezplačno.
Prijave zbiramo od 4. 4. do 4. 5. 2017 oziroma do zapolnitve razpoložljivih mest.
BARBARA POLAJNAR je magistrirala iz kulturologije na področju Gledališča zatiranih kot orodja za opolnomočenje žensk. Dela kot pedagoginja, performerka, producentka in mentorica delavnic po metodi gledališča zatiranih z različnimi skupinami v Sloveniji in tujini. Z Metko Bahlen izvaja redne delavnice gedališča zatiranih za mlade na Zavodu BOB (Vse ali nič). Je soustanoviteljica KUD Transformator, mentorica skupine Soodločaj, soustvarjaj, sooblikuj v Pekarni Magdalenske mreže Maribor in ustanoviteljica kolektiva ZIZ, ki obravnava tematike spola preko pristopov gledališča zatiranih in drugih politično angažiranih gledaliških pristopov. Udeležila se je različnih treningov v gledališču zatiranih v Sloveniji in v tujini. Je so-urednica zbornika o gledališču zatiranih Soodločaj, soustvarjaj, sooblikuj: Gledališče zatiranih za razvoj političnega gledališča.
METKA BAHLEN OKOLI, univ. dipl. pedagoginja/andragoginja, je soustanoviteljica Zavoda Bob in KUD Transformator. Udeležuje se usposabljanj v različnih gledaliških tehnikah, zlasti Metoda AV in Gledališče zatiranih. Od leta 2010 vodi gledališke delavnice in usposabljanja mladih na področju gledališča zatiranih v KUD-u Transformator, na Zavodu BOB, Festivalu Histeria, Pekarni Magdalenske mreže Maribor, Ne-festivalu gledališča zatiranih, Ekvilib Inštitutu … Kot soizvajalka, mentorica in prekaljena jokerka ima izkušnje v forumskih predstavah Gledališča zatiranih, direktnih uličnih akcijah na aktualne družbene teme (v KUD Transformator in s skupino Vse ali nič v Zavodu Bob) in drugih oblikah aktivizma z uporabo gledališča.