Kaj
100-urno intenzivno izobraževanje o uporabi gledališča kot orodja za doseganje družbenih sprememb z uporabo metodologije in gledaliških tehnik Gledališča zatiranih: poudarek bo na forumskem gledališču in jokeringu, raziskovali bomo uporabo slikovnega in časopisnega gledališča ter mavrice želja, teoretske osnove gledlaiške pedagogike, z gostujočima mentorjema pa bomo program začinili z izkušnjo fizičnega in improvizacijskega gledališča.
Kdaj
1. IZOBRAŽEVALNI DEL:
– 2 intenzivna tedna: 20.-24. maj in 3.-7. junij 2019, vsak dan od 10.30 do 14.30 ure.
– Zaključek izobraževalnega dela s produkcijo: 12. 6. 2019 ob 20.00 uri.
2. PRODUKCIJSKI DEL:
– Multiplikacijski projekti: izvedba forumskih predstav
– Producentsko izobraževanje: oktober 2019
– Organizirane skupne vaje za forumske predstave (datum bomo določili skupaj): oktober 2019
– TAGZtival (ali festival TAGZ forumskih predstav za širše občinstvo): november 2019Kje
NA RAZLIČNIH LOKACIJAH PO LJUBLJANI …
– Dva intenzivna tedna: Studio XXV, Parmova 25;
– Zaključna produkcija in TAGZtival: Kljub Gromka, Metelkova mesto;
– Organizirane vaje za Multiplikacijske projekte: ULCA, Trg OF 10 (podhod železniške postaje).Mentorji
Barbara Polajnar, Metka Bahlen Okoli, Jaka Andrej Vojevec, Urša Adamič
Gostujoča mentorja: Justin Durel, Juš Milčinski
Cena
STROŠKI UDELEŽBE
Izobraževanje je brezplačno, vendar bomo pred dokončno potrditvijo sprejema med udeležence pobirali varščino v vrednosti 100 EUR, ki bo udeleženkam_cem v celoti povrnjena ob uspešno zaključenem izobraževanju in izpolnjevanju pogojev sodelovanja (85 % prisotnost in izvedba multiplikativnega projekta).Projekt sofinancira Urad za mladino Mestne občine Ljubljana.
Partnerji v projektu: Studio XXV, Društvo Podtalnica (Klub Gromka, AKC Metelkova mesto), Zavod Bob, Društvo Matafir, Gledališče IGLU – IGLU Theatre, Pekarna Magdalenske Mreže.
Tudi v letošnjem letu organiziramo intenzivno izobraževanje na področju gledaliških tehnik gledališča zatiranih. Gledališče zatiranih je metoda, ki jo uporabljamo v gledališko-aktivistične, pedagoške in izobraževalne namene ter kot orodje za doseganje socialne pravičnosti. Začetke, ki segajo v šestdeseta leta 20. stoletja v Brazilijo, pripisujemo režiserju, politiku in piscu Augustu Boalu, različne tehnike te metode pa so se kasneje razširile v skoraj sto različnih držav po vsem svetu. Z uporabo Gledališča zatiranih vzpostavljamo prostor, v katerem govorimo o temah, ki sicer niso izpostavljene, in kjer spregovorijo tisti, ki mnogokrat nimajo glasu. Tako omogočamo vzpostavljanje dialoga in interaktivnost, razjasnjujemo vprašanja in raziskujemo poti za boj proti neenakostim, diskriminaciji, rasizmu, krivicam in drugim problemom zatiranosti, ki morda na prvi pogled niso povsem vidni ali očitni.
O TRANSFORMATORJEVI AKADEMIJI GLEDALIŠČA ZATIRANIH (TAGZ)
Izobraževanje je namenjeno mladim, mladinskim delavkam_cem, aktivistkam_om, (socialnim) pedagoginjam_om, andragoginjam_om, socialnim delavkam_cem in drugim, zainteresiranim za izpopolnjevanje v metodologijah aktivističnega in gledališkega dela.
Tehnike Gledališča zatiranih so prijazne tudi in zlasti do ne-igralcev, zato predhodne gledališke izkušnje niso pogoj za udeležbo. Uporabljamo jih v najrazličnejše namene, z univerzalnim jezikom gledališča s posamezniki in/ali v celotnih skupnostih ustvarjamo osnovo za proučevanje lastnih življenj, za spodbujanje kritičnega mišljenja in za dialog, v katerem se osredotočamo na postavljanje vprašanj in ne na podajanje odgovorov.
Na izobraževanju se boste spoznali z metodologijo Gledališča zatiranih in s posameznimi tehnikami: slikovnim gledališčem, časopisnim gledališčem ter mavrico želja, poudarek pa bo na forumskem gledališču in osnovah jokeringa. Usposabljanje vključuje zaključno produkcijo v Gromki ter snovanje forumskih predstav za nadaljnjo uporabo metodologije Gledališča zatiranih.
Izobraževanje bo zajemalo tako teorijo kot praktično spoznavanje tehnik za gradnjo skupnosti, ki vodijo v družbene spremembe, gledaliških tehnik za javno nastopanje in desenzitivizacijo telesa kot igralčevega orodja, analizo in pristope za prikazovanje družbenih in sistemskih problematik v obliki forumske predstave ali drugih oblik Gledališča zatiranih, razvijanje lastnega glasu v skupini in kot posameznica_k, uporabo telesa kot gledališkega aparata in orodja za izražanje na odru in v vsakdanjem življenju ter pristope za nadaljnje delo z metodo, ki jo bodo udeleženke_ci spoznali tekom izobraževanja. V procesu nastajanja forumskih predstav bomo nudili mentorsko podporo tudi v vsebinah producentskega dela (kaj zajema organizacija in izvedba gledališke predstave).
Po izobraževanju boste udeleženke_ci lahko:
– razvili forumske predstave na družbene problematike in jih preizkusili pred občinstvom;
– uprizorili družbene problematike in teme v gledališki jezik;
– izvedli delavnice forumskega gledališča z mladimi in ostalimi ciljnimi skupinami;
– uporabili osvojeno znanje na kakršen koli drug način.
Za uspešno zaključeno izobraževanje boste prejeli potrdilo o udeležbi v Transformatorejvi akademiji Gledališča zatiranih 2019.
NA RAZLIČNIH LOKACIJAH PO LJUBLJANI …
– Dva intenzivna tedna: Studio XXV, Parmova 25;
– Zaključna produkcija in TAGZtival: Kljub Gromka, Metelkova mesto;
– Organizirane vaje za Multiplikacijske projekte: ULCA, Trg OF 10 (podhod železniške postaje).
PRIJAVE
Izpolni spletno prijavnico: https://goo.gl/forms/
Rok za prijavo je 6. 5. 2019 oziroma do zapolnitve razpoložljivih mest.
Izobraževanje je brezplačno, vendar bomo pred dokončno potrditvijo sprejema med udeležence pobirali varščino v vrednosti 100 EUR, ki bo udeleženkam_cem v celoti povrnjena ob uspešno zaključenem izobraževanju in izpolnjevanju pogojev sodelovanja (85 % prisotnost in izvedba multiplikativnega projekta).
VEČ INFO: transformator.toslo@gmail.com.
DROBNI TISK: Pridružujemo si pravico do sprememb v programu.
– BARBARA POLAJNAR je magistrirala iz kulturologije na področju Gledališča zatiranih kot orodja za opolnomočenje žensk. Dela kot pedagoginja, performerka, producentka in mentorica delavnic po metodi gledališča zatiranih z različnimi skupinami v Sloveniji in tujini. Je soustanoviteljica KUD Transformator, mentorica delavnic gledališča zatiranih v Pekarni Magdalenske mreže Maribor in ustanoviteljica kolektiva ZIZ, ki obravnava tematike spola preko pristopov gledališča zatiranih in drugih politično angažiranih gledaliških pristopov. Udeležila se je različnih treningov v gledališču zatiranih v Sloveniji in v tujini. Je so-urednica zbornika o gledališču zatiranih Soodločaj, soustvarjaj, sooblikuj: Gledališče zatiranih za razvoj političnega gledališča (2014) in Gledališče na delu (2018).
– METKA BAHLEN OKOLI je univ. dipl. pedagoginja/andragoginja in soustanoviteljica Zavoda Bob in KUD Transformator. Več kot desetletje se udeležuje usposabljanj v različnih gledaliških tehnikah: Gledališče zatiranih, Metoda AV, fizično in improvizacijsko gledališče, sociodrama, kontaktna improvizacija. Od leta 2010 vodi gledališke delavnice in usposabljanja mladih na področju gledališča zatiranih v KUD Transformator, na Zavodu BOB in drugje. Kot performerka in mentorica ima številne izkušnje s pripravljanjem, izvajanjem in jokeriranjem predstav Gledališča zatiranih, direktnih uličnih akcij na aktualne družbene teme (migracije in sovražni govor, enakost med spoli, prekarno delo …) in drugimi oblikami aktivizma z uporabo gledališča, nazadnje v odmevnem projektu Zakonodajnega gledališča, Status quo na trgu dela. Od l. 2015 razvija izobraževanje za džokerje Gledališča zatiranih v okviru TAGZ, od l. 2018 pa tudi izobraževanja za uporabo metodologije za strokovne delavce v vzgoji in izobraževanju.
– JAKA ANDREJ VOJEVEC dela kot režiser, mentor delavnic in prevajalec. Po študiju je režiral v različnih slovenskih gledališčih, tako institucionalnih (SNG Drama Ljubljana, SNG Drama Maribor, SNG Nova Gorica, SLG Celje, MGL, SSG Trst, PG Kranj, Lutkovno gledališče Ljubljana) kot neinstitucionalnih (Gledališče Glej, Plesni teater Ljubljana) in na številnih drugih prizoriščih (Cankarjev dom, Vodnikova domačija, Trubarjeva hiša literature itd.). Od leta 2012 vodi delavnice Gledališča zatiranih. 2013 je v Ugandi mentoriral projekt gledališča zatiranih v programu MočBatwa žensk. Kot režiser je režiral številne forumske predstave, nazadnje predstavo Nova sošolka.
– URŠA ADAMIČ je dramaturginja in avtorica besedil na teme naravoslovja, gledališča in družbe. Je aktivna članica znanstvene redakcije Radia Študent in Kulturno umetniškega društva Transformator, preko katerega soustvarja družbeno aktivistične dogodke. Deluje kot praktična dramaturginja in kot avtorica besedil na teme naravoslovja, gledališča in družbe. Kot mentorica delavnic in predavateljica je sodelovala z Inštitutom Ekvilib, MSUM, Slovensko filantropijo, društvom Ključ, sodelovala je na festivalu Igraj se z mano, od leta 2014 pa vsako leto sodeluje kot mentorica in dramaturginja pri predstavi Amaterskega mladinskega odra (AMO) Nova Gorica.
– JUSTIN DUREL je neodvisni gledališki ustvarjalec. Po izobrazbi je scenarist – univerzitetno diplomo iz scenaristike je pridobil na univerzi DePaul v Chicagu, poleg tega je dokončal 3-letni program na mednarodni šoli fizičnega gledališča Helikos v Firencah. Kot performer je sodeloval pri številnih gledaliških projektih, tako v Združenih državah kot v Evropi. Kot pedagog poučuje lutkarstvo, pripovedovalstvo, igro z gledališkimi maskami in splošne zakonitosti fizičnega gledališča v Sloveniji (Društvo Hystericus, Ana Monro, Zavod Bob, Pripovedovalski variete, itn) in v tujini (ZDA, Irska). Je tudi klovn pri Rdečih noskih.
– JUŠ MILČINSKI je v kulturi primarno gledališki improvizator in producent, deluje pa tudi kot performer, povezovalec, scenarist, igralec v gledaliških predstavah ter gledališki pedagog. Z gledališko improvizacijo se ukvarja od leta 1999, naprej v okviru mladinskega improvizacijskega projekta ŠILA, kasneje v Impro ligi, zadnjih pet let pa je član Improvizacijskega gledališča Ljubljana – IGLU. V okviru projektov ŠILA in Impro liga je prejel več nagrad (najboljši mladi improvizator, najboljši improvizator, najboljši moderator, itd.). Od leta 2011 deluje kot umetniški vodja predstave Improvizija ter izvršni producent Golega odra, mednarodnega festivala improvizacijskega gledališča.